Splnený sen

Ako každý z nás tak aj ja mam nejaké tie sny. Jedným z nich je práve Island. Krajina ohňa a ľadu. Kedže som veľky milovník prírody a bežné dovolenky ma moc nelákaju tak som zvolil tú menej obvyklú cestu. Všetko to začalo v kaviarni kde prišiel za mnou kamarat Igor. Dlho netrvalo a nejako sme sa dostali k téme Island. Kedže sme si pánmy svojho času padla veta, poďme na Island. Samozrejme všetko hneď vypadá na začiatku úplne jednoduché ale čas ukázal že je to inak. Obvolali sme ostatných kamarátov a oboznámili sme ich aky máme plan. Spočiatku sa k nám nikto nechcel pridať, no nakoniec nás odlietalo 7. Sedem kuskov, celkom hovada chalani ale za to super partia. Tak sme  sa rozhodli v správnej chvíli a kúpili cez Pelikán výbornú letenku od spoločnosti Wizzair  Budapešť – Rejkjavík – Rejkjavik – Budapešť. Už cesta v lietadle naznačovala že to bude veľké dobrodružstvo a možem z istotou povedať že aj letušky boli radi keď sme vystupovali :)
Ako prvé po pristáti sme si išli pre Auto. Zvolili sme trosku väčšie, Nisan Pathfinder nakoľko je Island veľmi nevypočitalný a kedže sme nechceli chodiť len po hlavnom ťahu tak potrebujete 4x4.

IMG_2514jpg
Po prevzatí auta sme sa išli ubytovať. Čo sa týka ubytovania či už na samotnom Islande alebo hoci akej inej krajine, z mojích skúsenosti odporúčam hľadať ubytovanie cez AIRBNB. Zatial som nemal nikde problem až na Azorských Ostrovoch ale o tom inokedy.
Prvú noc sme prespali v malej dedinke menom SELFOSS. Zvolili sme teda južnú trasu Reykjavik - Selfos - Vik -Jökulsárlón
Práve toutou južnou cestou máte asi najzaujímavejšie a ľahko dostupné miesta na Islande.
Hneď medzi Selfosom a Vikom máte niekoľko neskutočne krásnych vodopádov. Prvý z nich je Seljalandsfoss. Po zhruba asi pol hodinky cesty autom je ďaľší a to Skógafoss.

Seljalandsfoss
webpanoramajpg

Skógafoss
IMG_3118jpg

Druhý a tretí den sme prespali v mestečku Vík. Tu sme mali celkom zaujímavé ubytovanie. Predstavte si že máte doma pivnicu a tam dávate zemiaky. Malý, vlhký priestor, na zemy zopár madracov a toto VIP ubytovanie stálo cca 30€ na noc . Ale kedže sme neni z cukru tak sme to samozrejme zobrali. Plán na najbližšie dva dni bol jasný. Pozorovať polárnu žiaru a návšteva Diamond Beach. Kedže Island sam o sebe je dosť nepredvydatelný čo sa týka počasia , tak pozorovanie polárnej žiare sa nám bohužial za tieto dva dni nepodarilo ani raz. A tu by som chcel podotknúť a upozorniť na oblečenie.

Oblečenie: Nepremokavé oblečenie je nutnosťou a v súčasnej ponuke outdoorových materiálov to nie je problém, je však potrebné dbať aj na hmotnosť, funkčnosť a priedušnosť vrchnej vrstvy. Veľmi dôležité je, aby vám vždy ostalo jedno suché oblečenie na prezlečenie, pretože v prípade, že vám oblečenie premokne, budete ho ťažko a dlho sušiť. Vhodné je teda skutočne nepremokavé oblečenie s membránou – napr. Goretex, Aqua-tex, a pod.
 – trička s krátkym aj dlhým rukávom
 – fleesová bunda, teplá čapica, rukavice
 – dlhé, pohodlné nohavice (aspoň dvoje, opäť najlepšie z nepremokavého materiálu)
 – plavky na kúpeľ v teplých prameňoch ( ten náš nebol bohvie ako teplý :) )

Na ďalší sme sa vybrali na Diamond Beach. Rozprestiera sa na juhovýchode Islandu, 371 km od Reykjavíku a 80 km od mesta Höfn. Tmavý piesok kontrastuje s ľadovými kúskami roztrúsenými po pobreží. Modrobiele ľadovce už z diaľky svojím tvarom a leskom pripomínajú vzácne diamanty.
Určite odporúčam navštíviť toto miesto!

Diamond Beach
IMG_3608jpg

No už sa budem blížiť ku koncu, aby to nebolo moc nudne písanie ale ako si som sa rozpísal, je toho strašne veľa čo by som este pridal. Tak to skrátim :)

Poslednú noc sme sa vrátili do mestečka Selfoss kde sme už mali dopredu zajednané rovnaké ubytovanie ako prvú noc.
A ako sa hovorí, aj sprosti majú šťastie tak aj u nas sa usmialo a posldnú noc sa mi splnil sen, a to  bolo pozorovanie polárnej žiary.

No a na koniec len doplním. Na Island som sa vratil niekoľko krát, táto krajina ma fascinuje čoraz viac a viac a preto sa sem opakovane vraciam :)

Ale o tom v ďalšom blogu.
Dúfam že som Vás tomto blogom troku navnadil a dúfam že sa tam aj raz stretneme :)

Ďakujem